סידור פינת יצירה

בנוסף להיותי אמא של פיקוליני ושל שלושת ילדי (בת 8, בת 5 ובן שנתיים), אני גם מטפלת באמנות בהכשרתי ועובדת עם ילדים ונוער גם באופן פרטני וגם בקבוצות. 

חשבתי לחלוק איתכן בפוסט מסודר חלק מאיך שאני עובדת עם הילדים שלי בבית ומנגישה להם את החומרים.

תמיד היתה לנו בבית פינת יצירה בחדר עבודה שלי ושמנו לב שנגה מבלה שם חלק ניכר מהיום שלה וזה ממש משפיע על השלווה הנפשית שלה. יצירה ואמנות היא חלק חשוב מאוד במשפחה שלנו אז היה לנו ברור שאנחנו רוצים להקדיש חלק מהבית שלנו לסטודיו שישמש גם אותי וגם אותם.

לפני שנתיים הרחבנו את הבית שלנו ובנינו סטודיו לסדנאות וטיפולים באמנות, בנוסף להיותו חדר עבודה שמחזיק את המלאי של פיקוליני. כמובן שהוא משמש גם את הילדים (בינתיים בעיקר את הבנות). 

בשנים האחרונות נחשפתי לשני קבוצות פייסבוק שהשפיעו גם על הזהות המקצועית שלי וגם על האופן שבו אני מגישה חומרי אמנות בבית.

להורים אני ממליצה על  אמנות בבית באופן טבעי וחופשי ואילו למטפלות באמנות, מורות וגננות אני ממליצה על הקבוצה המקצועית ביקורי סטודיו زيارات ستوديو Studio Visits.

המחשבה המובילה בהגשת חומרים היא שאם יש חומרים טובים ונגישים וההתייחסות היא נכונה (תומכת תהליך ולא תוצר) הילד בגיל הרך ידע מה הוא רוצה ליצור מתוך עצמו, יפתח את היצירתיות והדמיון שלו ולא נצטרך לשעשע אותו עם ערכות יצירה יקרות שמגבילות את היצירתיות ומכווינות אותו לקראת תוצר מסוים.

 

ועכשיו לתכל'ס: כמעט כל החומרים נגישים לבנות, הן יודעות שאם רוצות גואש או צבעי המים הן צריכות ליידע אותי, כל השאר יכולות לקחת לבד (חוץ מהמסוכנים כמובן).
היינו צריכות לעשות שינוי לאחרונה כיוון ששחר בשלב הבנדיטיות שלו, אז כל מה שניתן לפיזור מהיר על הרצפה בדקה אחת של חוסר תשומת לב נמצא בתוך הארון או על הקיר וכבר לא על המדפים הפתוחים כמו בהתחלה.

בארונות הסגורים: מצד ימין:

  1.  יומנים ויזואלים שלי ושל הבנות (פוסט נפרד עם הסבר מפורט יבוא בהמשך) ודפים מיוחדים לעבודה.
  2. ארגזי עץ עם חומרי יצירה וחומרים ממוחזרים מופרדים לתוך צנצנות (מקלות, מכסים, פרחי פלסטיק קטנים, אטבים, נייר פצפצים, מקלות ארטיק וכל חומר שאני מוצאת שיכול אח"כ לשמש ליצירה)
  3. מדף הגואש – בתוך הארגז האמצעי יש צנצנות עם ספוגים, גלגלות ספוג, מכחולים מעניינים ומכחולים לעבודה עם גואש וצבעי מים. פלטות פלסטיק וסינרים.

ארון שמאלי:

  1. חומרים יקרים שלי שנגישים לבנות רק בעבודה יחד איתי (צבעי מים, פנדה רכה, טושי אקריליר, ג'סו, דבק חם וג'לטוס. בתוך הקופסא יש כל מיני דפים מיוחדים שאני מוצאת.
  2. דבק, חותמות, פאנצ'ים, סרגלים גדולים, עפרונות רישום, חוטים.
  3. סוגים שונים של פנדה, צבעי מים, גירים, גירי שעווה וצנצנות ריקות. כמו שאתן רואות הכל פתוח ונגיש לעבודה מיידית.

מדפים פתוחים: 

מצד ימין: בריסטול A3, קופסאות סגורות של חרוזים, פלסטלינה ובצק, חול קינטי ועוד קופסא לכל מיני דברים שלא מצאנו להם מקום.

מצד שמאל: קרטון ביצוע בשני גדלים, דפי טיוטא ובריסטולים A4 לבנים, בריסטולים שחורים וצבעוניים.

בקופסאות מגזין: מגזינים מחולקים לפי קטגוריות (טבע, עיצוב, נשים וילדים), חוברות עבודה (בעיקר של חשבון). קופסא סגורה של מחברות ובלוקים.

כוורת פתוחה: וושי טייפ, חתיכות בדים וצנצנת עם כלי עבודה מסוכנים (הן לא נוגעות), טושים של הביוקר, עפרונות צבעוניים בחלוקה לשני צנצנות (גווני אדום-צהוב וגווני ירוק- כחול), עפרונות ועטים, כפתורים, קאטרים, מרית דבק, מספריים ושאר מכשירי כתיבה.

מקווה שהפוסט הזה עזר לכן לקבל השראה לפינת יצירה, אשמח מאוד לענות על שאלות שעולות לכן ושתעלו כאן בתגובות את פינות היצירה שלכן.